آلرژی یا حساسیت از اختلالات دستگاه ایمنی بدن است. در این حالت، بدن در برابر یک عامل بیرونی عموماً بی ضرر، بیش از حد واکنش می‌دهد.

انواع آلرژی

آلرژی یا حساسیت به شکل‌های مختلف و در قالب بیماری‌های متفاوت خود را در انسان نشان می‌دهد.

در تمام این موارد، علایم گاهی خفیف هستند و می‌شود به نوعی با آن‌ها کنار آمد و گاه آنقدر خطرناک می‌شوند که در دسته فوریت‌های پزشکی قرار می‌گیرند و باید سریعاً درمان شوند.

انواع مهم آلرژی می‌توان به حساسیت فصلی، آسم آلرژیک، اگزما و کهیر، حساسیت غذایی و شوک آنافیلاکسی اشاره کرد.

 • آلرژی یا حساسیت
  آلرژی یا حساسیت و انواع آلرژی
  آلرژی یا حساسیت از اختلالات دستگاه ایمنی بدن است. در این حالت، بدن در برابر یک عامل بیرونی عموماً بی ضرر، بیش از حد واکنش می‌دهد.
 • حساسیت فصلی ( HAYFEVER )
  حساسیت فصلی چیست؟
  حساسیت فصلی ( HAYFEVER ) که بیشتر در فصل بهار و اواخر تابستان به دنبال برخورد با دانه‌های گرده درختان، علف‌ها و گل‌ها ایجاد می‌شود که با علایمی مانند عطسه، خارش، آبریزش بینی و ترشح از سینوس‌ها به پشت گلو همراه است.
 • کهیر ( URTICARIA )
  کهیر پوستی
  کهیر پوستی ( URTICARIA ) بیماری کوتاه مدتی است که با سرخی پوست و خارش بسیار در تمام بدن همراه است.
 • آسم ( ASTHMA )
  آسم و درمان مؤثر آسم
  آسم  ( ASTHMA ) یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است که به علت تنگ شدن مجاری تنفسی به همراه ترشح بی رویه مخاط، رخ می‌دهد.
 • اگزما ( حساسیت پوستی )
  اگزما یا حساسیت پوستی
  اگزما ( حساسیت پوستی ) واکنشی آلرژیک و حساسیتی در پوست است که باعث خارش، خشکی، پوسته‌ریزی و نقاط قرمز رنگ در پوست و سطوح مفصلی اندام‌ها می‌شود.
 • آلرژی غذایی
  آلرژی غذایی یا حساسیت غذایی
  آلرژی غذایی یا حساسیت غذایی عبارت است از واکنش پیش از اندازه دستگاه ایمنی به برخی غذاها یا موادی که معمولاً بی‌خطرند. علایم ممکن است در عرض چند دقیقه یا تا ۲ ساعت پس از خوردن آن غذای به‌خصوص بروز کنند.
 • آنافیلاکسی ( ANAPHYLAXIS )
  آنافیلاکسی یا شوک آلرژیک
  آنافیلاکسی( ANAPHYLAXIS )  یا شوک آلرژیک یک پاسخ آلرژیک شدید به داروها و بسیاری از مواد آلرژی‌زای دیگر نظیر مواد غذایی و گزش حشرات است که زندگی فرد را به خطر می‌اندازد.